Blog > Komentarze do wpisu

Numer dwa Al-Kaidy zabity przez drona

Abu Jahja al-Libi, jeden z czołowych strategów Al-Kaidy, określany niekiedy jako obecny numer dwa w tej organizacji, zginął w ataku drona w Pakistanie - potwierdziły władze USA
To największy cios dla siatki terrorystycznej od zabicia jej współzałożyciela Osamy bin Ladena w maju ubiegłego roku - podkreśla Reuters.

- Był jednym z najbardziej doświadczonych i wszechstronnych liderów Al-Kaidy, odgrywał kluczową rolę w jej operacjach wymierzonych w Zachód - sprecyzował amerykańskich urzędnik.

Al-Libi (właściwie Mohammed Hassan Qaid) to islamski teolog z dyplomem z chemii, który zdaniem części ekspertów po śmierci bin Ladena stał się drugim co do ważności człowiekiem Al-Kaidy, zaraz za jej obecnym przywódcą Ajmanem al-Zawahirim. W 2005 roku pochodzący z Libii al-Libi zbiegł z amerykańskiego więzienia w Afganistanie, co zdobyło mu uznanie w organizacji.

Wysoki przedstawiciel pakistańskich talibów oświadczył, że śmierć al-Libiego jest "olbrzymią stratą". - Po doktorze Sahibie (Zawahirim) al-Libi był głównym przywódcą Al-Kaidy - powiedział agencji Reutera przedstawiciel pakistańskich talibów, zastrzegając sobie anonimowość.

Według źródeł amerykańskich al-Libi zginął w poniedziałek rano w nalocie samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym w Północnym Waziristanie. Także informatorzy w pakistańskim wywiadzie przypuszczają, że al-Libi był wśród siedmiu ofiar ataku; powołują się oni na podsłuchane rozmowy i relacje z miejsca zdarzenia.

Śmierć al-Libiego wzmacnia pozycję w sporze z Pakistanem. Władze w Islamabadzie domagają się zakończenia nalotów dronów na swoje terytoria przy granicy z Afganistanem twierdząc, że z powodu przypadkowych ofiar wzmacniają one antyamerykańskie nastroje w kraju.

W serii nalotów przeprowadzonych od soboty do poniedziałku na słabo kontrolowane pogranicze Pakistanu, gdzie ukrywają się talibscy rebelianci, zginęło ok. 30 domniemanych bojowników.

Czekamy na Wasze listy. Napisz:środa, 06 czerwca 2012, geizaku

Polecane wpisy